Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Wady postawy u dzieci

Troska o właściwą postawę naszych dzieci powinna zaczynać się jak najwcześniej. Niestety, obecny styl życia sprawia, że coraz więcej maluchów ma problemy z kręgosłupem. Jak rozpoznać wadę postawy u dziecka i co zrobić, aby zapobiec jej pogłębianiu się?

Po pierwsze profilaktyka!

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to wiemy wszyscy. Co jednak oznacza to w praktyce? Wady postawy pojawiające się u dzieci z reguły są skutkiem niewłaściwych nawyków, które nie zostały w porę skorygowane. Zadaniem dorosłych jest zwracanie uwagi na prawidłowy rozwój sylwetki oraz motoryki dziecka — dlatego reaguj za każdym razem, gdy twój maluch siedzi nienaturalnie powyginany, nosi plecak na jednym ramieniu lub garbi się. To jednak nie wszystko. Wady postawy to także efekt braku ruchu oraz nadwagi. Pamiętaj – nieprawidłowa postawa u dzieci to nie tylko kwestia estetyczna. Nawet jeśli teraz nie narzeka na ból, problemy z pewnością dadzą o sobie znać w przyszłości, powodując silny dyskomfort, a nawet problemy z poruszaniem się.

Skąd biorą się wady postawy?

W fazie wzrostu, zarówno kości, jak i mięśnie są niezwykle podatne na pojawianie się nieprawidłowości. Dlatego tak ważne jest, by w tym szczególnym czasie zadbać o wykształcenie właściwych nawyków. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Co jest głównym sprawcą wad postawy u naszych pociech?
Przede wszystkim siedzący tryb życia. Młodzi ludzie coraz więcej czasu spędzają przed komputerem lub telewizorem, psując nie tylko swój wzrok, ale i kręgosłup. Ściągnięte łopatki czy uniesiona broda – nikt nie myśli o tym, grając właśnie w ulubioną grę. Zbyt długie siedzenie nie jest zdrowe. Jeśli jednak dziecko zmuszone jest spędzić w pozycji siedzącej dłuższy czas, np. w szkole, koniecznie zwróć uwagę na meble. Ich wymiary niedostosowane do wzrostu dzieci, szczególnie zbyt wysokie krzesła ustawione przy zbyt niskich stolikach, to prosta droga do pojawienia się wad postawy.
Aby sylwetka kształtowała się w sposób prawidłowy a kości i mięśnie rosły równomiernie, dziecko potrzebuje sporej dawki ruchu. Specjaliści zalecają zwłaszcza pływanie, które znakomicie wzmacnia mięśnie grzbietu, a także redukuje nadmierne napięcie mięśniowe. Krzywy kręgosłup, problemy z biodrami oraz koślawe kolana i pięty to także wynik nadmiaru kilogramów. Otyłość u dzieci to wręcz plaga naszych czasów, dlatego już od najmłodszych lat kształtuj w dziecku prawidłowe nawyki żywieniowe oraz promuj aktywny styl życia.

Pamiętaj, by udać się z dzieckiem do specjalisty od razu, gdy zauważysz choćby niewielką asymetrię w jego sylwetce, nieprawidłowe ułożenie stóp lub garbienie się. Wcześnie zdiagnozowaną wadę zdecydowanie łatwiej wyleczyć i nie dopuścić do jej pogłębiania się.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *