Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu ?

Nieświeży oddech to poważny problem głównie ze względu na własny dyskomfort. Nieprzyjemny zapach z ust może pojawiać się po posiłkach, albo może towarzyszyć cały dzień. Oczywiście można próbować radzić sobie z problemem za pomocą gumy do żucia czy płynów odświeżających, ale to tylko maskowanie problemu, a żeby się go pozbyć należy go namierzyć.

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Podstawową zasadą jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, ale najlepiej, gdy myjemy zęby po każdym posiłku. W takiej sytuacji mamy pewność, że resztki jedzenia zostały wymiecione z jamy ustnej i nie będą się namnażały bakterie. Istotne jest również dokładne mycie zębów, żeby pozbyć się płytki nazębnej. Najlepiej w walce z osadem i płytką nazębną radzi sobie szczoteczka elektryczna, dzięki której można starannie oczyścić każdego zęba, co w przypadku manualnego czyszczenia wymaga większej precyzji. Na niedokładnie umytych zębach z czasem odkłada się kamień nazębny co stanowi pożywkę dla grzybów i bakterii, a z czasem pojawiają się choroby dziąseł. Takie zaniedbania mogą stanowić przyczynę nieświeżego oddechu. Problemy z utrzymaniem świeżego oddechu mogą mieć również osoby mające schorzenia układu pokarmowego.

Walkę z nieświeżym oddechem powinno się zacząć od wizyty u stomatologa, by sprawdzić stan uzębienia i usunąć kamień nazębny. W tym przypadku należy również pamiętać i stosować się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej, by eliminować powstawanie próchnicy. Podczas mycia zębów, przynajmniej dwa razy dziennie, powinno się również myć język, ponieważ na jego powierzchni znajduje się mnóstwo bakterii, które mogą powodować przykry zapach z ust.

Szczególną uwagę należy zwrócić na codzienne menu. Ostre potrawy, dodatek cebuli czy czosnku również może mieć wpływ na specyficzny oddech. Cebula i czosnek zawierają olejki eteryczne, które posiadają właściwości lecznicze, ale poza tym maja mocny zapach. Olejek eteryczny pochodzący z cebuli – alicyna – przenika do płuc wraz z krwią, a później uwalniana jest w pęcherzykach powietrza i stad nieprzyjemny zapach z ust. Aby zneutralizować zapach warto sięgnąć po specjalne tabletki na bazie pietruszki.

Innym sposobem na walkę z nieświeżym oddechem jest picie wody. Często zapominamy, że dziennie powinniśmy wypijać przynajmniej 1,5 litra wody. Jest to bardzo ważne nie tylko ze względu na nawodnienia organizmu, ale również wpływa na jakość oddechu. Dzięki częstemu popijaniu wody nie dość, że zostają nawilżone błony śluzowe to dodatkowo wypłukujemy bakterie, które pojawiają się w jamie ustnej. Na zmianę z wodą można pić zioła – przede wszystkim wyciąg z szałwii i rumianku. Zioła te mają właściwości odświeżające, ale także są bakteriobójcze i regenerują błony śluzowe. Napary z ziół mogą posłużyć jako naturalne płyny do płukania jamy ustnej. Trzeba też pamiętać, że przykry zapach z ust może pojawić się, gdy człowiek jest odwodniony, dlatego butelka wody dziennie jest obowiązkowa dla każdego.

W sytuacjach podbramkowych, kiedy nie ma czasu na szybką wizytę u stomatologa, ani na picie ziół można skorzystać z ekspresowych odświeżaczy oddechu. Należą do nich m.in. tabletki z cynkiem organicznym, który neutralizuje zapach związków siarki i utrzymuje świeży oddech nawet kilka godzin. Skutecznie, ale krótkotrwale działają gumy do żucia, dropsy bądź pastylki. Wybierając takie rozwiązanie trzeba pamiętać, by wybierać produkty bez cukru, ponieważ ten powoduje próchnicę. Idealnym zastępcą cukru jest ksylitol, który nie dość, że jest słodki to działa antybakteryjnie. Doraźnie można również stosować dostępne w aptece dezodoranty odświeżające oddech.

Idealną metodę odświeżania oddechu każdy powinien wybrać sam, należy jednak pamiętać, że uporczywy nieprzyjemny zapach z ust jest wynikiem poważniejszych problemów, których nie można bagatelizować i w każdym przypadku powinno się to najpierw skonsultować z lekarzem i stomatologiem.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *