Leczenie żylaków Warszawa

Usługi

button umow sie na konsultacje vitasmile

Występowanie żylaków kończyn dolnych to problem nawet 50% procent populacji. Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że przewlekła niewydolność żylna, we wszystkich stadiach zaawansowania łącznie, dotyka niemalże połowy dorosłych Polaków – 51% kobiet i 38% mężczyzn.

Na powstawanie żylaków mają wpływ takie czynniki, jak: uwarunkowania genetyczne, wiek, płeć czy przebyta zakrzepica naczyń żylnych. Problem nasila się także ze względu na globalną zmianę trybu życia.


NA CO CHORUJĄ TWOJE ŻYŁY?

W terminologii medycznej występują dwie definicje – przewlekłej niewydolności żylnej oraz przewlekłej choroby żylnej. To w przypadku tej drugiej mówimy o objawach typowych dla występowania żylaków.

Przewlekła niewydolność żylna to stan zaburzonego odpływu krwi z nóg u pacjenta badanego w pozycji stojącej. Występują tu także: nadmierne poszerzenie światła żył lub zaburzenie funkcji ich zastawek.

Przewlekła choroba żylna charakteryzuje się szeregiem objawów powodowanych przez permanentnie powracające nadciśnienie żylne. We wczesnym stadium objawia się bólem i uczuciem zmęczenia, ciężkością nóg, mrowieniem, swędzeniem skóry, nocnymi kurczami mięśni, obrzękami kończyn.

Przewlekła niewydolność żylna może być korygowana chirurgicznie, natomiast leczenie choroby żylnej wymaga dodatkowo wspomagania farmakologicznego.


DLACZEGO MASZ ŻYLAKI?

Przyczyny pierwotne

Choć to dość powszechny problem polskiego społeczeństwa, nadal nie udało się poznać pierwotnych przyczyn powstawania żylaków. Uważa się, że powstają na skutek nadmiernej elastyczności ścian żył i niewydolności zastawek żylnych.

Przyczyny wtórne

Za występowanie żylaków w dużej mierze odpowiedzialne są uwarunkowania genetyczne.
Jeśli ktoś w Twojej bliskiej rodzinie (np. jedno z rodziców) miał żylaki, to odziedziczyłeś predyspozycje do wystąpienia podobnego schorzenia w przyszłości. Ponadto, żylaki występują częściej u kobiet, a ryzyko ich pojawienia się wzrasta wraz z wiekiem.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia żylaków:

  • wielogodzinny, stojący lub siedzący tryb pracy
  • konieczność noszenia wysokich obcasów przez kobiety
  • noszenie obcisłych ubrań, zwłaszcza spodni
  • nadwaga
  • zupełny brak lub nadmierna aktywność fizyczna
  • dźwiganie ciężarów
  • zmotoryzowanie społeczeństwa
  • dieta uboga w błonnik oraz dieta wysokoprzetworzona
  • zaparcia

Nie znaczy to jednak, że przed żylakami nie można się uchronić – profilaktyka, odpowiedni tryb życia oraz reagowanie na pierwsze objawy choroby żylakowej pozwalają wyeliminować chorobę we wczesnym stadium, bez ingerencji chirurgicznej.


Dzięki stworzeniu nowoczesnego Centrum Angiologii i Flebologii przy CM VITA-MEDICA, pacjenci z żylakami kończyn dolnych mogą zostać bardzo szybko zdiagnozowani i poddani leczeniu. Obecnie terapia kończyn dolnych to kwestia wykonania jednego bezpiecznego zabiegu o bardzo wysokiej skuteczności z minimalnym ryzykiem powikłań.


Rodzaje terapii żylaków kończyn dolnych, stosowane w VITA-MEDICA:

1. Laserowe leczenie żylaków – ablacja laserowa (EVLA)
2. Przezskórna skleroterapia pianką / echoskleroterapia
3. Przezskórna terapia klejem tkankowym VenaSeal

4. Kompresjoterapia.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wymienionych metod leczenia żylaków kończyn dolnych.

Metody leczenia żylaków

 

Laserowe leczenie żylaków (Biolitec Leonardo)

Leczenie żylaków laserem Warszawa

Laser wewnątrznaczyniowy należy do najbardziej zaawansowanych technik współczesnej terapii niewydolnych żył. Dane dotyczące skuteczności wskazują na bardzo wysoki odsetek pozytywnie zakończonych procedur około 94-98%. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W kontroli zabiegu używany jest aparat USG. Zabieg trwa około 30 min. Zazwyczaj pozbawiony jest dużych dolegliwości bólowych, chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki. Po zabiegu pacjent wymaga stosowania pończoch kompresyjnych.W zależności od rozległości zmian, w dalszych etapach leczenia żylaków mogą być potrzebne kolejne zabiegi (laseroterapia, skleroterapia).

 

leczenia schemat


Schemat przedstawia zasadę działania laseroterapii wewnątrznaczyniowej. Włókno laserowe rozgrzewa tkanki, które pod wpływem ciepła ulegają zniszczeniu.Niewydolna żyła przestaje istnieć, włóknieje i z czasem zostaje wchłonięta.Związane z główną żyłą żylaki ulegają zmniejszeniu lub zanikowi.

Leczenie żylaków Biolitec


W CM Vita-Medica zabiegi ablacji laserowej wykonywane są zaawansowanym systemem Biolitec Leonardo. Włókno laserowe, radialne o średnicy ok 2mm o mocy 10 W, jest skuteczne i bezpieczne. Jest to jeden z najnowocześniejszych systemów do termoablacji żył.

Przezskórna skleroterapia żylaków z użyciem pianki.

skleroterapia żylaków


Pod kontrolą wzroku w przypadku "pajączków" podawany jest w strzykawką płyn lub piana, która powoduje zamknięcie się małych naczynek a następnie ich zanik. Z użyciem skleroterapii pianką można leczyć duże żylaki i żyły. Wówczas pod kontrolą USG, przezskórnie podawany jest sklerozant do światła naczynia. Metodą ta ma wiele odmian i modyfikacji. Jej zaletą jest niski koszt, krótki czas trwania procedury. Do minusów dość wysoka częstość nawrotów. Roczna skuteczność jest oceniana na około 80%. Po zabiegu należy nosić pończochy uciskowe.    

Leczenie żylaków Warszawa


Schemat przedstawia zasadę przeprowadzania skleroterapii z użyciem cewnika wewnątrznaczyniowego. Cewnik jest wprowadzany do żyły przez skórę pod kontrolą USG. Podawany jest piana (zmieszany płyn z powietrzem lub CO2), która powoduje uszkodzenie żyły jej obkurczenie, a następnie zapadnięcie się i sklejenie. Niewydolna żyła przestaje istnieć, włóknieje i z czasem zostaje wchłonięta. Związane z główną żyłą żylaki ulegają zmniejszeniu lub zanikowi.    

Przezskórna terapia klejem tkankowym

leczenie żylaków klejem tkankowym Warszawa

Terapia żylaków z użyciem kleju tkankowego podawanego pod kontrolą USG należy na najbardziej skutecznych metod leczniczych niewydolności żylnej. Zabiegi te można wykonywać o każdej porze roku (nie ma konieczności noszenie pończoch uciskowych). Zabiegi z użyciem kleju tkankowego nie wymagają znieczulenie tumuscencyjnego. Skuteczność roczna zabiegów z użyciem kleju tkanowgo wynosi około 98-99%.

 

Terapia klejem tkankowym


Pod kontrolą USG nakłuwa się niewydolną żyłę, wprowadzając koszulkę naczyniową. Następnie do światła żyły wprowadzany jest cewnik połączony z aplikatorem kleju tkankowego. Wycofując wprowadzony cewnik, podawawny jest klej tkankowy, który twardnieje i natychmiast zamyka chorobowo zmienioną żyłę. Po tego rodzaju zabiegach nie wymaga się noszenie pończoch uciskowych.

Efekty leczenia żylaków


Obrazy mówią same za siebie!

Znacznego stopnia poprawa po zamknięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej wielkiej w odcinku udowo - pachwinowym.    

Kompresjoterapia

Leczenie żylaków


Wykorzystywanie terapii uciskowej stanowi podstawową metodę leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Jest to metodą nieinwazyjna, prosta, skuteczna oraz relatywnie tania. Kompresjoterapia powinna być stosowana jako pierwsza metoda leczenia przewlekłej niewydolności żylnej oraz jako metodą uzupełniająca inne typy terapii. W tej metodzie stosowane są wyroby o zmiennym stopniu ucisku (pończochy, rajstopy, podkolanówki) oraz opaski o zmiennym stopniu rozciągliwości.

Kompresjoterapia w Warszawie


W wyniku ucisku na określone partie kończyn górnych lub dolnych, krew przemieszcza się do układu żył głębokich. Odciąża to układ żył powierzchownych, zmniejsza napięcie, przenikanie płynu do tkanek, działa przeciwbólowo. W zależności od objawów i stanu chorobowego dobierane są odpowiednie produkty oraz dobierany jest siła ucisku (od 0 do 3). Kopresjoterapia jest metodą, która powinna być stosowano przez cały okres trwania choroby.

Lekarze

Godziny przyjęć

There is no event available.

Main menu