Gastrolog dziecięcy Praga Północ
W skrócie
Gastroenterologia to dziedzina medycyny zajmująca się dolegliwościami układu pokarmowego: przełyku, żołądka, dróg żółciowych, trzustki, wątroby, dwunastnicy, jelita cienkiego i jelita grubego. Do chorób diagnozowanych i leczonych przez gastrologa zalicza się zarówno popularne i niegroźne schorzenia, jak i poważne choroby, wymagające podjęcia natychmiastowych działań.
Gastrolog dziecięcy Praga Północ
Wśród najczęściej diagnozowanych chorób wymienia się:
refluks żołądkowo-przełykowy, zakażenie Helicobacter pylori, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, choroby wątroby, choroby trzustki, zaburzenia trawienne, choroby zapalne jelit (zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna).
Kiedy niezbędna jest wizyta u gastroenterologa?
Do gastroenterologa należy udać w przypadku zaobserwowania dolegliwości takich jak:
- zgaga,
- ostre lub przewlekłe bóle brzucha,
- mdłości,
- wymioty,
- zaburzenia przełykania,
- uporczywe gazy i wzdęcia,
- odbijanie się,
- zaparcia, biegunki,
- ból przy defekacji,
- nieprawidłowy wygląd oddawanego stolca (krew, śluz),
- utrata apetytu,
- niewyjaśniony spadek wagi.
Pamiętaj, że nawet z pozoru niegroźne dolegliwości mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, jeśli zostaną zbagatelizowane, dlatego każdą nieprawidłowość warto skonsultować ze specjalistą.
Jak wygląda wizyta u gastroenterologa?
Wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia z pacjentem dokładnego wywiadu medycznego, który jest niezbędny do postawienia diagnozy oraz rozpoczęcia leczenia. Poza odczuwanymi dolegliwościami w trakcie rozmowy lekarz może zapytać o częstotliwość wypróżnień, codzienną dietę, aktywność oraz przyjmowane leki.
Następnie przeprowadza podstawowe badanie, jakim jest palpacyjne badanie powłok brzusznych, w celu poszukiwania źródła bólu. W większości przypadku badanie to jest jednak niewystarczające, dlatego niezbędne jest poszerzenie diagnostyki. W tym celu gastrolog może wykonać lub zlecić: gastroskopię, kolonoskopię, USG lub RTG jamy brzusznej, badanie krwi i stolca, a także podjąć decyzję o konsultacji ze specjalistą innej dziedziny, np. dietetykiem lub proktologiem.
Gastroenterologia dziecięca
Gastroenterologia dziecięca to szczególny dział gastrologii wymagający szczególnych kompetencji, również z zakresu psychologii dziecka. Praca z małymi pacjentami wymaga szczególnej troski, uwagi i cierpliwości.
Układ pokarmowy dziecka, z uwagi na fakt, iż znaczna część funkcji i struktur narządów nie rozwinęła się jeszcze w pełni, różni się od układu pokarmowego osoby dorosłej. Nie oznacza to jednak, że omijają go poważne schorzenia, często utożsamiane z dorosłymi, takie jak: kamica dróg żółciowych, zapalenia i polekowe uszkodzenia wątroby, czy refluks.
Do gastroenterologa warto udać się z dzieckiem w sytuacji, gdy dokuczają mu biegunki, wymioty, częste bóle brzucha, odmawia jedzenia, a także wtedy, gdy ma anemię, lub przyrost masy jego ciała jest zbyt wolny.
Gastroenterologia dziecięca zajmuje się także diagnozą celiakii – choroby autoimmunologicznej wynikającej z nietolerancji glutenu, która z reguły ujawnia się z pierwszych latach życia.
W Centrum Medycznym Vita – Medica pracują wyłącznie specjaliści z ogromną empatią i jeszcze większą wiedzą – wśród nich doktor Kamil Jankowski, gastroenterolog dziecięcy, wspaniały lekarz z wyjątkowym podejściem do małych pacjentów. Na wizycie możecie spodziewać się nie tylko rodzinnej atmosfery, ale przede wszystkim dokładnego wywiadu i zrozumiałej odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.
Doktor Kamil Jankowski specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu:
- chorób przewodu pokarmowego w tym: zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego oraz refluksie żołądkowo-przełykowym,
- chorób wątroby w tym podwyższonych prób wątrobowych (ASPAT, ALAT) i hiperbilirubinemii,
- alergii pokarmowych, w tym alergii na białka mleka krowiego,
- słabego przyrostu masy ciała,
- wzdęć, zaparć i biegunek,
- oraz zaburzeń karmienia.
Nasi specjaliści z tej dziedziny
Cennik
Gastroenterolog dziecięcy | 250zł |