Radiologia i Diagnostyka obrazowa

Radiologia i diagnostyka obrazowa w Vita-Medica

USG, czyli ultrasonografia wykorzystuje w medycynie ultradźwięki do badania i diagnozowania pracy poszczególnych narządów, zmian w tkankach oraz nieprawidłowości w budowie organów lub ich funkcjonowaniu. Jest to bardzo skuteczna, charakteryzująca się ogromną dokładnością metoda diagnozowania schorzeń. Pozwala wykryć mikrozmiany tkankowe, jak np. guzki o wielkości 0,1 mm.

Badanie USG przeprowadzone w Centrum Medycznym VITA-MEDICA jest bezbolesne i niewymagające ingerencji w tkanki. Dzięki w pełni prawidłowemu, profesjonalnemu wykonaniu przez specjalistę, badanie jest także całkowicie bezpieczne – zarówno dla Pacjenta, jak i badającego.

Jak działa ultrasonograf?

Wysyłane przez emiter urządzenia fale ultradźwiękowe odbijają się od monitorowanych tkanek i wracają do odbiornika urządzenia. Dźwięki są przetwarzane przez układ elektroniczny i przedstawione w postaci obrazu.

Na ekranie monitora aparatury widać badany narząd oraz jego zachowanie w przekroju (podłużnym, poprzecznym lub skośnym – w zależności od przyłożenia głowicy aparatu).

Urządzenie jest w stanie monitorować dany narząd z częstotliwością od średnio 9 aż do 30 obrazów na sekundę. Oznacza to, że ultrasonograf pozwala na zobrazowanie zjawisk zachodzących wewnątrz naszego organizmu w czasie rzeczywistym.

Jak wygląda badanie USG w Vita-Medica?

Podczas badania lekarz diagnozujący określi dokładnie, który obszar ciała należy odsłonić, aby badanie konkretnego narządu było możliwie najbardziej skuteczne i dające dokładny obraz zjawisk zachodzących w nim podczas monitorowania. Pacjent w miejscu badanym nie powinien mieć biżuterii ani innych ozdób utrudniających badanie.

Lekarz przeprowadzający USG pokryje obszar poddawany badaniu żelem, który pozwala na dokładne przyleganie sondy do powłoki ciała, a tym samym na przedstawienie dokładnego, niezaburzonego obrazu badanych narządów. Niekiedy zamiast żelu stosujemy specjalne nakładki na głowicę aparatu. Samo badanie jest bezbolesne i nie wywołuje nieprzyjemnych odczuć.

Jak należy przygotować się do badania USG?

W przypadku USG jamy brzusznej:

 • Badanie musi być przeprowadzone na czczo lub 6 godzin po lekkim posiłku
 • Jeśli jelita są wypełnione dużą ilością gazów (wzdęty brzuch), przed badaniem należy przyjąć kilka tabletek węgla leczniczego lub espumisanu
 • Badania USG jamy brzusznej u dzieci do 1. roku życia nie wymagają przygotowania

W przypadku USG miednicy:

 • Badanie jest przeprowadzane przy pełnym pęcherzu, dlatego na godzinę przed badaniem Pacjent musi wypić ok. 0,5 – 1 l płynu i nie może oddawać moczu.

W przypadku USG układu moczowego:

 • Badanie jest przeprowadzane przy pełnym pęcherzu. Na godzinę przed badaniem Pacjent musi wypić ok. 2 l wody niegazowanej i nie może oddawać moczu.

Do wszystkich pozostałych badań USG nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób – o ile nie zaleci tego lekarz kierujący na badanie.

Zalety badania USG w VITA-MEDICA

 • Dostępne
 • Stosunkowo tanie
 • Możliwe do wykonania u każdego Pacjenta
 • Z możliwością wielokrotnego wykonania u tej samej osoby
 • Nie wywołuje skutków ubocznych – ani dla Pacjenta, ani dla lekarza badającego
 • Pozwala obserwować pracę narządów w czasie rzeczywistym, a przetworzony obraz jest dynamiczny (badane narządy są w ruchu)
 • Badanie jest bardzo precyzyjne i dokładne
 • Procedura jest bezbolesna i nieinwazyjna.

E-pakiety

Oferta specjalna

Cennik

USG jamy brzusznej 170 zł
USG tarczycy, przytarczyc 170 zł
USG piersi 170 zł
USG transwaginalne 180 zł
USG jednego stawu 170 zł
USG dwóch stawów 280 zł
USG przezciemiączkowe 170 zł
USG układu moczowego 170 zł
USG tkanek miękkich 170 zł
Echo serca 220zł
Doppler tętnic szyjnych i kręgowych 250zł
Doppler żył/tętnic kończyn dolnych bez konsultacji 350zł
Doppler żył/tętnic kończyn dolnych z konsultacją 400zł
Doppler żył lub tętnic kończyn górnych bez konsultacji 350zł
Doppler żył lub tętnic kończyn górnych z konsultacją 400zł
Holter EKG (pierwsza doba) 170zł
Holter EKG (kolejna doba) 140zł
Holter ciśnieniowy (RR) 170zł
EKG spoczynkowe bez opisu 50zł
EKG spoczynkowe z opisem 80zł
został dodany do Twojego koszyka:
Zamówienie