Jaką metodę antykoncepcji wybrać?
Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji musi być skonsultowany z lekarzem, zwłaszcza gdy decydujemy się na antykoncepcję hormonalną lub inną, która także może mieć wpływ na nasz organizm.
Konsultacja lekarska jest niezbędna, nie tylko ze względu na fakt, że większość środków antykoncepcyjnych jest wydawana na receptę, ale głównie z uwagi na zdrowie pacjentki.
Podczas wizyty lekarz bada pacjentkę i przeprowadza z nią szczegółowy wywiad. Wybór właściwej metody antykoncepcyjnej opiera się na stanie zdrowia pacjentki, zażywanych lekach, wieku, przebytych porodach i stylu życia pacjentki. Ważne, aby wybrana metoda była skuteczna i nie zagrażała zdrowiu pacjentki.
Istnieje wiele skutecznych i bezpiecznych metod antykoncepcji. Skuteczność danej metody określa wskaźnik Pearla. Jego liczba stanowi, ile ze 100 kobiet stosujących daną metodę zaszło w ciążę przez rok jej stosowania. Im mniejsza liczba tym dana metoda skuteczniejsza.
Kilka najczęściej stosowanych metod antykoncepcji
Pigułka hormonalna
Zawiera estrogen i gestagen. Blokuje owulację i uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej. Pigułkę zażywa się codziennie, z 7 dniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Jest to metoda skuteczna, wskaźnik Pearla wynosi 0,1–3.
Minipigułka
W odróżnieniu od pigułki hormonalnej zawiera tylko jeden hormon – gestagen. Tabletki przyjmuje się codziennie, nie robiąc przerwy między kolejnymi opakowaniami. Musi być przyjmowana bardzo regularnie, o stałej porze, gdyż nawet kilkugodzinna różnica może zmniejszyć jej skuteczność. Jest ona wskazana głównie dla kobiet, które nie mogą przyjmować estrogenów. Po odstawieniu minipgułek płodność wraca szybciej niż po pigułce hormonalnej. Jest również skuteczna, wskaźnik Pearla wynosi 0,7–1.
Plastry przykleja się co 7 dni. Składniki pigułki, czyli estrogen i progestagen stopniowo poprzez skórę są przenikają bezpośrednio do krwi. Dzięki czemu plastry nie obciążają wątroby, a dawki hormonów są mniejsze niż przypadku pigułki. Wskaźnik Pearla wynosi 0,2–0,8.
Wkładka jest zakładana przez lekarza na okres od 2 do 5 lat. Z wkładki uwalniany jest progestagen, który zagęszcza śluz w szyjce macicy oraz uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja. Nie jest ona wskazana dla kobiet, które nie rodziły. Jest to metoda całkowicie odwracalna. Wkładka hormonalna nie wpływa na jakość współżycia, zmniejsza intensywność miesiączek, może też przyczynić się do zmniejszenia bólu podczas menstruacji. Wskaźnik Pearla wynosi 0–0,6.
Zastrzyk zawiera gestagen, który hamuje owulację, zagęszcza śluz oraz uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej. Wykonuje się go raz na trzy miesiące. Jest to wygodna i skuteczna metoda antykoncepcji. Trzeba jednak pamiętać, że działa on trzy miesiące i ewentualne dolegliwości miną dopiero, gdy zastrzyk przestanie działać. Wskaźnik Pearla wynosi 0–1.