Migrena – czy da się ją wyleczyć?

Migrena – czy da się ją wyleczyć?

Migrena to bez wątpienia jeden z najbardziej dokuczliwych bólów głowy. Często towarzyszą jej zaburzenia widzenia nazywane aurą, światłowstręt, mdłości a niejednokrotnie także wymioty. Mimo iż zmaga się z nią niemała część populacji, nadal nie do końca znane są jej przyczyny.
Na szczęście wiemy jak, możemy sobie z nią radzić. Na czym polega leczenie migrenowych bólów głowy?

Migrena migrenie nierówna

Nie każdy atak migreny przebiega w ten sam sposób. Podstawowy podział rozróżnia dwie postacie tej dolegliwości. Pierwszej towarzyszy aura, zwiastująca pojawienie się bólu. Druga, zdecydowanie częstsza, to migrena bez aury. To jednak nie wszystko. Wyróżnić można także migrenę menstruacyjną, oczną oraz brzuszną, choć istnienie tej ostatniej podważa wielu badaczy.

Ból migrenowy może stać się problemem przewlekłym. Mówimy o nim wtedy, gdy silne napady występują przez co najmniej dwa tygodnie w miesiącu. Kiedy pojedynczy atak migreny trwa dłużej niż trzy doby, mamy do czynienia ze stanem migrenowym.

Przyczyny migreny

Mimo wielu badań nadal nie do końca wiadomo, skąd bierze się migrena. Znane są jednak czynniki, które bez wątpienia mają wpływ na pojawienie się migrenowego bólu głowy. Co to takiego?
Problem migreny w ogromnej większości dotyczy kobiet, co oznacza, że podstawową rolę odgrywają tu hormony. Gdy poziom hormonów ulega zmianie w wyniku ciąży, menstruacji lub menopauzy, ryzyko wystąpienia migreny znacznie rośnie.
Wśród czynników wyzwalających ból wymienia się także zbyt małą lub zbyt dużą ilość snu, silny stres oraz przemęczenie. Niektórzy zauważają, że problem pojawia się u nich po spożyciu określonych produktów, z reguły zawierających spore ilości soli, alkoholu oraz dużych dawek kofeiny.

Leczenie migreny

Leczenie migrenowych bólów głowy może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy to leczenie doraźne, polegające na przyjmowaniu leków mających za zadanie wyciszenie bólu w chwili napadu. Pacjentom zaleca się głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także preparaty zaliczane do grupy tryptanów.

Na czym polega profilaktyka przeciwmigrenowa? Przede wszystkim na stosowaniu preparatów mających za zadanie zapobieganie napadom – kwas walproinowy, propranolol, a także leki przeciwdepresyjne. Wśród alternatywnych form terapii na uwagę zasługuje szczególnie akupunktura oraz biofeedback, czyli tak zwany trening mózgu.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *