Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

pediatra Praga Północ

Pediatra – najczęściej zadawane pytania

Wszyscy rodzice pragną dla swoich dzieci tego, co najlepsze – a zdrowie jest z pewnością na czele listy tych priorytetów. Od pierwszych chwil życia, przez dzieciństwo, aż po młodzieńcze lata, opieka pediatryczna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, że nasze pociechy rosną zdrowe i silne. W związku z tym, pytania dotyczące pediatrów i opieki zdrowotnej nad dziećmi są równie częste, co zrozumiałe. Wielu rodziców ma podobne pytania: Czym dokładnie zajmuje się pediatra i jak różni się od lekarza rodzinnego? Do którego roku życia dziecko powinno być pod opieką pediatryczną? Czy dziecko może samo pójść do pediatry? Jakie są procedury zapisu dziecka do przychodni i jak wygląda pierwsza wizyta? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie, tak aby dostarczyć rodzicom kompleksowej wiedzy, niezbędnej do zapewnienia dzieciom możliwie najlepszej opieki zdrowotnej.

Czy lekarz rodzinny to też pediatra? 

Lekarz rodzinny nie jest tym samym co pediatra, choć obaj mogą zajmować się opieką zdrowotną dzieci. Pediatra to specjalista medyczny skupiający się wyłącznie na zdrowiu i rozwoju dzieci od narodzin do wieku młodzieńczego, posiadający szczegółową wiedzę na temat chorób dziecięcych, ich profilaktyki i leczenia. Lekarz rodzinny, z kolei, świadczy opiekę medyczną dla osób w każdym wieku, od noworodków po osoby starsze, zajmując się szerokim zakresem stanów zdrowotnych i profilaktyką. Zarówno pediatrzy, jak i lekarze rodzinni mogą realizować szczepienia i podstawową opiekę zdrowotną dla dzieci, jednak w przypadku bardziej specjalistycznych lub skomplikowanych problemów zdrowotnych dziecka, pediatra może oferować bardziej wyspecjalizowaną wiedzę i doświadczenie.

Warto pamiętać o tym, że do lekarza rodzinnego możemy udać się z dzieckiem także w nagłych przypadkach w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdzie zazwyczaj to właśnie lekarz rodzinny pełni dyżur. Jest to dobre rozwiązanie, gdy dziecko gorączkuje lub jest przeziębione, a w najbliższej okolicy nie ma Ostrego Dyżuru pediatrycznego. 

Do którego roku życia dziecko chodzi do pediatry?

W Polsce dzieci chodzą do pediatry do ukończenia 18. roku życia. Po osiągnięciu pełnoletności przechodzą pod opiekę lekarza rodzinnego, który zajmuje się pacjentami w każdym wieku. Pediatra specjalizuje się w opiece zdrowotnej nad niemowlętami, dziećmi i młodzieżą, koncentrując się na ich fizycznym, emocjonalnym oraz rozwojowym zdrowiu.

W jakim wieku dziecko może samo pójść do pediatry? 

Zgodnie z przepisami prawa, dziecko może samodzielnie korzystać z opieki zdrowotnej bez obecności rodzica lub prawnego opiekuna od 16. roku życia. Oznacza to, że teoretycznie od tego wieku dziecko może samodzielnie pójść na wizytę do pediatry. Jednakże, w przypadku wykonywania niektórych procedur medycznych lub podejmowania ważnych decyzji zdrowotnych, zalecana lub wymagana może być obecność rodzica, lub opiekuna, szczególnie w przypadku młodszych nastolatków. Warto również pamiętać, że w praktyce lekarze mogą indywidualnie ocenić sytuację i zdecydować o konieczności obecności rodzica, zwłaszcza przy kluczowych kwestiach zdrowotnych.

Czy dziecko musi być zapisane w tej samej przychodni POZ co rodzice? 

Nie ma wymogu, aby dziecko było zapisane do tej samej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), co jego rodzice. Rodzice mają prawo wybrać dla swojego dziecka dowolną przychodnię POZ, w której pracuje pediatra, który ich zdaniem najlepiej zajmie się zdrowiem ich dziecka. Decyzja ta może być podyktowana różnymi czynnikami, takimi jak rekomendacje innych rodziców, lokalizacja przychodni względem miejsca zamieszkania lub pracy, czy też osobiste preferencje dotyczące konkretnego lekarza pediatry.

Ważne jest, aby przy wyborze placówki POZ dla dziecka wziąć pod uwagę jakość opieki i dostępność usług, a także przystosowanie przychodni do potrzeb dzieci. 

W Vita-Medica dbamy o to, by warunki w naszej przychodni były idealnie dostosowane również do potrzeb małych dzieci oraz ich matek. Nasza przestrzeń jest zaprojektowana tak, aby zapewnić bezstresowe i komfortowe wizyty – od kącików zabaw, przez przyjazne, kolorowe wnętrza, aż po przemyślane udogodnienia dla rodziców z dziećmi, np przewijaki.

Czy mogę zapisać dziecko do pediatry bez numeru PESEL? 

Jeśli dziecko nie posiada jeszcze nadanego numeru PESEL, można zapisać je na pierwszą wizytę do przychodni na podstawie numeru PESEL matki oraz książeczki zdrowia, którą otrzymało w szpitalu. 

Pediatra — kiedy pierwsza wizyta? 

Pierwsza wizyta u pediatry powinna odbyć się niedługo po narodzinach dziecka, zazwyczaj jest to 1-2 tydzień życia dziecka. Pierwsze badania i szczepienia noworodka odbywają się jeszcze w szpitalu, zaraz po urodzeniu, a także w trakcie pobytu i przy wypisie. Podczas wypisu rodzic otrzymuje książeczkę zdrowia dziecka i deklaruje, do której przychodni POZ będzie zapisane dziecko — tam szpital wyśle kartę szczepień (nie jest ona już przekazywana rodzicom). 

Jak wygląda pierwsza wizyta u pediatry? 

Podczas pierwszej wizyty lekarz skupia się na ocenie prawidłowego rozwoju dziecka, mierząc jego wzrost, obwody i wagę oraz wykonując podstawowe badania fizykalne. Omawia również plan szczepień i udziela porad dotyczących karmienia piersią lub butelką. Dodatkowo odpowiada na wszelkie pytania rodziców dotyczące opieki nad noworodkiem, w tym kwestie snu, płaczu, pielęgnacji pępowiny i inne wątpliwości, z jakimi mogą się zmagać rodzice po narodzinach dziecka.

Po pierwszej wizycie odbywają się kolejne wizyty kontrolne, które są zaplanowane w określonych odstępach czasu. Zazwyczaj odbywają się one w wieku 2 tygodni, 1 miesiąca, 2, 4, 6, 9 i 12 miesięcy. Te wizyty skupiają się na bilansie zdrowia dziecka (monitorowaniu wzrostu i rozwoju), szczepieniach zgodnie z kalendarzem szczepień, a także na poradach dotyczących żywienia, snu i bezpieczeństwa.

Niezmiernie ważne jest, zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka, aby nie opuszczać planowanych wizyt u pediatry, ponieważ są one kluczowe dla wczesnego wykrywania ewentualnych problemów ze zdrowiem dziecka i zapewnienia odpowiedniego wsparcia w jego rozwoju.

Co zabrać na pierwszą wizytę u pediatry? 

Na pierwszą wizytę u pediatry po narodzinach dziecka warto przygotować kilka ważnych rzeczy, aby wizyta przebiegła sprawnie i była jak najbardziej efektywna. Oto lista rzeczy, które należy zabrać:

  • Książeczka zdrowia dziecka
  • Wszelkie wyniki badań wykonanych w szpitalu lub po jego opuszczeniu, w tym badanie słuchu, czy też inne badania.
  • Warto zanotować wszelkie pytania do pediatry oraz obserwacje dotyczące zachowania, karmienia, snu dziecka itp., które mogą być ważne podczas konsultacji.
  • Pieluchy (także materiałowe), podkłady, chusteczki nawilżające, dodatkowa odzież dla dziecka na wypadek, gdyby było to potrzebne.

Pamiętaj, aby ubrać malucha w wygodny do ściągania i zakładania strój, ponieważ dziecko jest badanie bez ubranka. Dodatkowo przygotuj jednorazowy podkład lub materiałową peluszkę, którą pościelisz dziecku na przewijaku w gabinecie i na wadze.  

Czy w Vita Medica mogę zapisać dziecko do pediatry w ramach bezpłatnej  POZ? 

https://vita-medica.pl/uslugi/medycyna-rodzinna-nfz-warszawa/

W Centrum Medycznym Vita-Medica w Warszawie, możesz zapisać swoje dziecko do lekarza rodzinnego w ramach bezpłatnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). 

Jak zarejestrować noworodka do POZ? 

Rejestracja noworodka do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) jest jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć po narodzinach dziecka. Oto kroki, które należy podjąć, aby zarejestrować noworodka do POZ

  1. Najpierw należy wybrać placówkę podstawowej opieki zdrowotnej, do której chce się zarejestrować dziecko. Może to być przychodnia blisko miejsca zamieszkania lub inna wybrana przez rodziców placówka, w której pracuje preferowany przez nich lekarz pediatra/lekarz rodzinny.
  2. Po narodzinach dziecka należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego odpowiedniego dla szpitala, w którym urodziło się dziecko. To właśnie tam po narodzinach trafia karta urodzenia dziecka, przekazana przez szpital. Do urzędu może zgłosić się matka lub ojciec. Po dopełnieniu formalności otrzymamy akt urodzenia i nr PESEL dziecka. Zgłoszenia narodzin dziecka można także dokonać on-line za pomocą serwisu mObywatel i platformy ePUAP.      
  3. Następnie należy udać się do wybranej przychodni z dokumentem potwierdzającym tożsamość rodzica (np. dowód osobisty) oraz dokumentacją dziecka (książeczka zdrowia, akt urodzenia, numer PESEL). 
  4. W przychodni rodzic podpisuje deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dla swojego dziecka. Można również w tym samym czasie zadeklarować wybór pielęgniarki środowiskowej oraz położnej środowiskowej, która będzie odwiedzać nas w domu.
  5. Po przyjęciu deklaracji przez przychodnię, dziecko zostaje zarejestrowane w systemie opieki zdrowotnej jako pacjent danej placówki i lekarza.
  6. Podczas rejestracji ustala się termin pierwszej wizyty kontrolnej u pediatry/lekarza rodzinnego, która powinna odbyć się w ciągu pierwszych tygodni życia dziecka. 

Warto pamiętać, że deklarację wyboru lekarza POZ można zmieniać, jeśli z jakiegoś powodu rodzice zdecydują się na zmianę lekarza lub placówki. Takiej zmiany można dokonać bezpłatnie dwa razy w roku.

Bilans zdrowia dziecka — czy jest obowiązkowy? 

Bilans zdrowia dziecka nie jest formalnie obowiązkowy, ale jest zalecany. Regularne bilanse zdrowotne pomagają monitorować rozwój dziecka, wykrywać wczesne objawy chorób i zagwarantować odpowiednie wsparcie rozwojowe. Zazwyczaj są one przeprowadzane w określonych etapach życia dziecka, co pozwala na ocenę jego zdrowia fizycznego, emocjonalnego i społecznego. Zachęca się rodziców do korzystania z tych wizyt, aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę zdrowotną dla ich dziecka.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *