Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka?
Aby wynieść jak największe korzyści z konsultacji u dietetyka, bardzo ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie do pierwszej wizyty. Co należy zrobić, aby wizyta przebiegła sprawnie i pozwoliła dietetykowi zebrać możliwie jak najwięcej informacji o pacjencie, a dzięki nim dobrać indywidualny plan kuracji dietetycznej?
-
Jeśli posiadasz zabierz ze sobą AKTUALNE(nie starsze niż 12 miesięcy) WYNIKI BADAŃ laboratoryjnych (morfologia, glukoza na czczo, insulina na czczo, TSH, profil lipidowy, wskaźniki wątrobowe), wyniki wykonanych zabiegów (np. gastroskopia, kolonoskopia) oraz wypisy ze szpitala.
Jeśli nie posiadasz aktualnych badań nie martw się – na pierwszej wizycie dietetyk ustali z Tobą, jakie badania warto byłoby wykonać.
-
Przygotuj na kartce wykaz przyjmowanych leków (spisz nazwę, dawkę, częstotliwość przyjmowania leku oraz okres od jakiego dany lek przyjmujesz).
-
Podczas wizyty (po warunkiem braku przeciwwskazań) zostanie przeprowadzona analiza składu ciała, która pokaże nam nie tylko aktualną masę ciała ogółem, ale również zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody w Twoim organizmie. Warunkiem do wykonania analizy jest stanięcie na specjalnym analizatorze bosymi stopami, dlatego na wizytę wygodniej będzie ubrać skarpetki, a nie rajstopy. Aby wyniki badania były jak najwierniejszym odzwierciedleniem faktycznego stanu organizmu konieczne jest:
-
unikanie intensywnej aktywności fizycznej na 12 godzin przed pomiarem,
-
nie spożywanie alkoholu na 12 godzin przed badaniem,
-
w dniu badania unikać napojów zawierających kofeinę (mocna kawa, napoje energetyzujące, mocna herbata),
-
zachowanie minimum 4 godzin odstępu od ostatniego posiłku i minimum 1 godziny od ostatniego napoju,
-
opróżnienie pęcherza przed badaniem,
-
poinformowanie przed pomiarem o przyjmowaniu leków diuretycznych.
PRZECIWWSKAZANIEM DO PRZEPROWADZENIA ANALIZY SKŁADU CIAŁA SĄ:
-
ciąża,
-
epilepsja (padaczka),
-
wszczepiony rozrusznik serca.
-
Na pierwszą konsultację warto przygotować 3-dniowy DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY. Ułatwi on dietetykowi poznanie Twojego dotychczasowego sposobu żywienia i umożliwi lepsze dopasowanie zaleceń i planu kuracji. Na bieżąco, przez 3 dni (w tym jeden dzień weekendowy) spisuj jak najbardziej szczegółowo spożywane w ciągu dnia posiłki. Uwzględnij godzinę posiłku, składniki posiłku i ich ilość/wielkość podaną za pomocą miary domowej (np. 1 szklanka mleka 2%, 1 łyżka oleju rzepakowego, 1 opakowanie jogurtu truskawkowego). Pamiętaj, aby w dzienniczku uwzględnić wszystkie spożywane posiłki i potrawy, także przekąski, jak i wypijane napoje!!!
Przykład:
DATA, GODZINA, MIEJSCE |
POSIŁEK |
NAZWA POTRAWY |
SKŁADNIKI POSIŁKU |
ILOŚĆ |
UWAGI |
1.05.2019r. 6.30 – dom |
Śniadanie |
Kanapki z twarogiem i ogórkiem + Herbata |
Chleb żytni razowy
Ser twarogowy półtłusty Ogórek świeży Kiełki rzodkiewki Masło 82% Herbata czarna bez cukru |
2 kromki
2 plastry 1 sztuka 1 łyżka 1 łyżeczka 1 szklanka |
Ból brzucha |
Dodaj komentarz