Kiedy tarczyca wysyła niepokojące sygnały – wyprzedź RAKA, zanim będzie za późno!

Kiedy tarczyca wysyła niepokojące sygnały – wyprzedź RAKA, zanim będzie za późno!

Tarczyca to jeden z niezwykle istotnych organów występujących w organizmie człowieka. Jest gruczołem dokrewnym, a co za tym idzie, wytwarza hormony, które regulują wielu funkcji organizmu. Niestety, jest ona narażona na wiele chorób, w tym powstawanie nowotworów, również tych złośliwych. Tarczyca jest również podatna na przerzuty. Jaką rolę pełni ten gruczoł w organizmie i jakie objawy możemy uznać za niepokojące?

Rola tarczycy w organizmie

Tarczyca jest organem nieparzystym, umiejscowionym w przednim dolnym odcinku szyi. U zdrowego człowieka, tarczyca powinna być niewidoczna. W stanach patologicznych można zauważyć powiększenie tarczycy w postaci wola. Tarczyca odpowiada za wydzielanie dwóch hormonów – głównie tyroksyny (T4) i w mniejszej ilości trójjodotyroniny (T3). Hormony tarczycy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie praktycznie każdego narządu i układu. Bierze udział między innymi w regulacji podstawowej przemiany materii, procesach wzrostu, prokreacji oraz czynności ośrodkowego układu nerwowego.

Chora tarczyca – objawy

Do objawów wskazujących na choroby tarczycy należą:

  • Wzrost lub spadek masy ciała (w zależności, czy występuje nadczynność, czy niedoczynność),
  • Trudności z koncentracją, depresja (niedobór hormonów tarczycy), pobudzenie (nadmiar hormonów wzrostu),
  • Nadmierna senność,
  • Osteoporoza (nadczynność tarczycy),
  • Sucha i szorstka skóra (niedobór hormonów tarczycy), nadmierna potliwość (nadmiar hormonów tarczycy)
  • Zaburzenia miesiączkowania

 

Ryzyko i rozpoznanie nowotworu

Nowotwory tarczycy zdecydowanie (ok 3 do 5 razy) częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Pojawiają się najczęściej u osób w średnim wieku. Nie wykluczone jest występowanie złośliwych guzów tarczycy także u osób młodych. Przyczyny rozwoju raka tarczycy są różnorodne i nie do końca sprecyzowane. Uznanym czynnikiem ryzyka raka tarczycy jest genetyczne predyspozycja, narażenie na promieniowanie jonizujące w przeszłości – radioterapia.

Niestety, złośliwy nowotwór tarczycy, w początkowej fazie może nie dawać objawów i być trudny do odróżnienia od guzów niezłośliwych. Badaniem rozstrzygającym jest ultrasonografia tarczycy z biopsją aspiracyjną cienkoigłową. W przypadku dłużej rozwijających się zmian może wystąpić chrypka, kłopoty z przełykaniem i oddychaniem, bóle szyi, powiększanie się węzłów chłonnych i obwodu szyi, oraz oczywiście – występowanie pod skórą twardych, nieregularnych guzków. W takim przypadku warto udać się na badanie ultrasonografem, które pozwoli na zobrazowanie zmian. Lekarz endokrynologa decyduje o konieczności dalszej diagnostyki i kwalifikuje do biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. Nowotwory z złośliwe leczy się zazwyczaj operacyjnie. Rak tarczycy jest wskazaniem do operacyjnego usunięcia całej tarczycy z okolicznymi węzłami chłonnymi szyi. W przypadku potwierdzenia łagodnego charakteru zmiany, można guzki obserwować – jeśli są małe i nie dają objawów uciskowych bądź wspierać się metodami małoinwazyjnymi. Przezskórna termoablacja laserowa Echolaserem jest jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia guzków łagodnych tarczycy, szczególnie wtedy, kiedy guz został zdiagnozowany wcześnie i nie zdążył jeszcze osiągnąć dużych rozmiarów.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *