Zgaga: skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?
Nieprzyjemne pieczenie w przełyku – większość z nas doświadczyła go przynajmniej raz w życiu. Często pojawia się wskutek działania niektórych leków, palenia papierosów lub spożycia ciężkostrawnych pokarmów. Bywa także objawem chorób układu pokarmowego, dlatego ważne, by prawidłowo wskazać źródło problemu i możliwie jak najszybciej je wyeliminować.
Przyczyny zgagi
Najczęstszą przyczyną zgagi jest niestrawność. Towarzyszy jej wtedy ból brzucha, odbijanie się oraz wzdęcia. Dyskomfort i pieczenie w żołądku lub przełyku pojawia się szczególnie po spożyciu obfitego, tłustego posiłku.
Zgaga często jest znakiem, że w naszym organizmie pojawił się problem. Jaki? Jeśli uczucie palenia, ból oraz nudności występują w momencie, gdy żołądek jest pusty to sygnał, że mogły powstać w nim wrzody. Charakterystyczną cechą zgagi spowodowanej wrzodami jest ustąpienie objawów po zjedzeniu posiłku.
Kolejnym powodem pojawiania się nieprzyjemnego uczucia pieczenia jest refluks żołądkowo – przełykowy. Mówimy o nim wtedy, gdy zgaga pojawia się wskutek przedostawania się do przełyku kwaśnego soku żołądkowego. Dlaczego tak się dzieje? Refluks to efekt utraty elastyczności zwieracza, którego zadaniem jest zatrzymanie w żołądku jego zawartości. Gdy znajdzie się ona w przełyku, staje się przyczyną silnego, dławiącego bólu oraz pieczenia.
Zgaga może dokuczać nam również wtedy, gdy na pusty żołądek zażywamy leki zawierające kwas acetylosalicylowy, a także większość dostępnych antybiotyków.
Jak uporać się z problemem?
Gdy zgaga dokucza nam niemal nieustannie, koniecznie należy zgłosić się do specjalisty. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań i wskazaniu źródła problemu, gastrolog zaleci odpowiednie leczenie.
Jednak gdy palenie w przełyku lub żołądku pojawia się sporadycznie, możemy spróbować uporać się z nim sami. W jaki sposób? Przede wszystkim unikajmy potraw oraz napojów powodujących zgagę. Szczególnie często występuje ona po zjedzeniu pikantnego, tłustego posiłku, dużej ilości cebuli, czosnku, czekolady, pomidorów, a także po wypiciu mocnej herbaty, kawy, alkoholu lub słodkich, gazowanych napojów. Powstawaniu zgagi sprzyja również szybkie jedzenie zbyt dużych porcji, dlatego znacznie zdrowiej jeść częściej, ale mniej.
Aby treść żołądkowa nie przemieszczała się do przełyku, nie należy objadać się przed pójściem spać. Zaleca się także, aby kłaść się zawsze na lewym boku. W tej pozycji nasz żołądek znajduje się poniżej przełyku, co utrudnia cofanie się kwaśnego soku żołądkowego.
Dodaj komentarz