Różowy październik – miesiąc walki z rakiem piersi
Październik od wielu lat na całym świecie jest miesiącem świadomości raka piersi. Rak piersi jest jedną z najczęstszych chorób dotykających kobiety. Niestety z roku na rok choroba ta dotyczy coraz większej liczby kobiet. W walce z rakiem piersi niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby, gdyż nowotwór wykryty odpowiednio wcześnie jest całkowicie uleczalny. Wiele Polek umiera właśnie z powodu zbyt późno zdiagnozowanej choroby. W tym szczególnym miesiącu zachęcamy wszystkie Panie do regularnych badań, a także do prowadzenia zdrowego stylu życia.
Jak badać piersi?
Samobadanie
Istotnym elementem profilaktyki raka piersi jest regularne samobadanie. Samodzielne badanie należy wykonać kilka dni po miesiączce, po menopauzie może to być dowolny dzień miesiąca. Najważniejsze, aby badać piersi co miesiąc.
Samobadanie piersi wykonujemy przed lustrem, w trzech pozycjach – przy opuszczonych wzdłuż ciała rekach, przy dłoniach ułożonych na biodrach oraz przy ręce złożonej za głowę (dłoń dotyka przeciwległej łopatki). W każdej z trzech pozycji dokonujemy obserwacji, zwracając uwagę na zarys piersi, kształt – ważna jest ich symetryczność, wypukłości i wklęsłości. Obserwujemy także wygląd skóry piersi oraz brodawek, zwracamy uwagę na przebarwienia, zmiany w teksturze skory, zmiany w kształcie brodawek oraz ewentualną wydzielinę.
Następnie przystępujemy do badania przy użyciu dłoni. Wykonujemy je w tych samych trzech pozycjach. Dłoń przesuwamy powoli, ruchem okrężnym, od brodawki, zgodnie z ruchami wskazówek zegara w kierunku pach, uważamy by nie przeoczyć żadnego obszaru. Zwracamy uwagę na zmiany w spoistości, obecność guzków, bolesność oraz różnice pomiędzy piersiami. Na koniec przystępujemy do badania sutków, należy je delikatnie ścisnąć i zaobserwować, czy nie wycieka z nich wydzielina. Należy także zbadać okolice obojczyków oraz pach.
Badanie USG
Badanie USG piersi jest dedykowane młodym kobietom. Powinno być wykonane już w wieku 20 lat. Po ukończeniu 30 lat powinno być wykonywane regularnie. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Pozwala wykryć zmiany w piersiach we wczesnej fazie rozwoju. Można je przeprowadzić w każdym dniu cyklu, jednak zaleca się aby zostało przeprowadzone między 1 a 10 dniem.
Mammografia
Mammografia jest radiologicznym badaniem piersi. Badanie pozwala wykryć nawet bardzo małe zmiany. Mammografie wykonuje się między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Kobiety w wieku 50-69 lat mogą skorzystać z badania bezpłatnie.
Badanie piersi za pomocą rezonansu magnetycznego
Rezonans magnetyczny jest najdokładniejszą metodą wykrywania raka piersi, wykrywa zmiany o wielkości nawet 2 mm. Jest to metoda nieinwazyjna i bezbolesna, może być stosowana u kobiet w ciąży. Badanie powinno wykonać się między 6 – 14 dniem cyklu miesiączkowego.
Badania genetyczne
Za występowanie raka piersi odpowiadają dwa geny – BRCA1 i BRCA2. Pacjentki z grupy ryzyka, czyli te u których w rodzinie wystąpił rak piersi mogą w ramach refundacji uzyskać skierowanie na badania genetyczne, wykrywające gen BRCA1.