Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Neurolog: kiedy warto umówić się na wizytę?

Neurolog: kiedy warto umówić się na wizytę?

 

Neurolog to lekarz specjalizujący się w chorobach układu nerwowego – bada odruchy i reakcję ciała na konkretne bodźce, a także diagnozuje, a następnie leczy niemal wszystkie choroby obejmujące zarówno ośrodkowy układ nerwowy, jak i nerwy obwodowe. Szczegółowe informacje uzyskane dzięki badaniom obrazowym, takim jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa pozwalają mu rozpoznać objawy chorobowe tam, gdzie inni dostrzegają jedynie przemęczenie lub stres. Czym dokładnie zajmuje się neurolog i kiedy warto się do niego udać?

 

Repertuar objawów neurologicznych, które powinny skłonić do jak najszybszego odwiedzenia gabinetu neurologa, jest naprawdę szeroki. Na wizytę koniecznie umów się, gdy dokuczają ci bóle i zawroty głowy, szumy w uszach, odczuwasz osłabienie siły mięśni, drżenie rąk, zaburzenia równowagi, czucia, problemy z pamięcią lub kłopoty ze snem.

Przyczyny wymienionych wyżej objawów mogą być różnorodne – najczęściej są one jednak wynikiem urazów, zatruć lub infekcji. Mogą być także spowodowane rozwijającym się guzem, wadami genetycznymi lub chorobami, takimi jak cukrzyca, zwyrodnienie kręgosłupa, alkoholizm lub niedobór, np. witaminy B12.

 

Wśród najczęściej diagnozowanych przez neurologa chorób wymienia się:

migrenowe i napięciowe bóle głowy, padaczkę, udar mózgu, zapalenie mózgu, opon mózgowo – rdzeniowych i rdzenia, zwyrodnienia kręgosłupa, chorobę Alzheimera, Parkinsona, Wilsona oraz pląsawicę Huntingtona, stwardnienie rozsiane, guzy mózgu, rwę kulszową, nerwicę, miotonię (utrudnione lub opóźnione rozluźnienie mięśnia po skurczu), miopatię (osłabienie, zanik, bóle i kurcze mięśni) i miastenię (zaburzenie w przekazywaniu impulsów z zakończeń nerwów ruchowych do mięśni).

 

Jak wygląda wizyta u neurologa?

 

W trakcie pierwszej wizyty podstawą zawsze jest przeprowadzenie z pacjentem szczegółowego wywiadu lekarskiego, dzięki któremu neurolog uzyskuje informacje nie tylko o niepokojących objawach, ale i obciążeniach genetycznych oraz wcześniejszych lub aktualnych chorób.

 

Następnym krokiem jest wykonanie podstawowego badania odruchów fizjologicznych – najczęściej odruchu kolanowego — podczas którego, stukając młoteczkiem w kolano pacjenta, lekarz sprawdza prawidłowy przebieg impulsu nerwowego. Możesz być także poproszony o dotknięcie czubka nosa z zamkniętymi oczami oraz przespacerowanie się po gabinecie, tak by możliwa była ocena twojego chodu oraz ogólnej koordynacji.

 

W celu pogłębienia diagnostyki lekarz może wystawić skierowanie na badania dodatkowe, np. tomografię komputerową, tomografię emisyjną, rezonans magnetyczny lub EEG.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *