Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

USG jamy brzusznej – jak przygotować się do badania?

Usg jamy brzusznej to badanie, które każdy z nas wykonywać powinien cyklicznie. Nie jest ono nawet w minimalnym stopniu inwazyjne, bolesne czy niebezpieczne. Potrafi natomiast wykryć najmniejsze nieprawidłowości i zmiany w budowie oraz stanie narządów wewnętrznych: wątroby, trzustki, śledziony, nerek, nadnerczy, pęcherza moczowego, a także dużych naczyń jamy brzusznej.

W jakich sytuacjach badanie usg jest szczególnie wskazane? Jak się przygotować, aby jego wartość diagnostyczna nie została zakłócona?

Badanie usg nie wymaga od pacjenta skomplikowanych przygotowania. Aby jednak mieć pewność, że obraz uzyskany w wyniku usg będzie klarowny, na badanie zgłosić należy się na czczo. Zaleca się także, aby kilka dni przed badaniem, powstrzymać się od spożywania posiłków ciężkostrawnych, zwłaszcza takich, które wzmagają wydzielanie gazów, tj. kapusty, grochu, fasoli, jabłek, winogron oraz owoców pestkowych. Istotne, aby przed badaniem wypić minimum litr wody (koniecznie niegazowanej), której zadaniem jest wywołanie parcia na pęcherz moczowy. W dzień planowanego badania nie należy palić papierosów oraz żuć gumy.

W przypadku problemów z nadmiernymi gazami dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie przez 3 dni poprzedzające badanie środków odgazowujących, np. Espumisanu. Pamiętaj jednak, aby nie zażywać ich już w dniu badania.

Przygotowania nie dotyczą pacjentów, u których usg wykonać należy w trybie pilnym, między innymi pacjentów z ostrym bólem brzucha, podejrzeniem pęknięcia tętniaka aorty brzusznej, zapalenia trzustki, wyrostka robaczkowego, perforacji lub krwawienia przewodu pokarmowego, objawami kolki nerkowej, a także pacjentów po urazie.

Planowo zabieg wykonywany jest u osób chorujących przewlekle, między innymi na cukrzycę i nadciśnienie, uskarżających się na problem częstych biegunek, wymiotów lub nieuzasadnionej utraty masy ciała. Wskazaniem do badania jest także powiększenie obwodu brzucha nie wynikające z przyrostu wagi, a także wyczuwalny guz w obrębie jamy brzusznej.

U osób niezgłaszających niepokojących objawów ze strony jamy brzusznej badanie wykonuje się w celach profilaktycznych.

Share this post