Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Żylaki kończyn dolnych – objawy, przyczyny i profilaktyka

Żylaki kończyn dolnych są częstym schorzeniem. Szacuje się, że choroby żył dotykają co drugiego Europejczyka. Choć z pozoru wydają się być jedynie defektem estetycznym to nie wolno ich bagatelizować, gdyż są one objawem poważnego schorzenia – przewlekłej choroby żylnej. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu.

Czym są żylaki i jak powstają?

Powszechność występowania żylaków sprawiła, że praktycznie każdy z nas wie jak wyglądają żylaki, i o ile w kwestii wyglądu nie budzą one większych wątpliwości, tak rzeczywista wiedza na ich temat nadal pozostawia wiele do życzenia.

Żylaki to objaw choroby. Powstają wskutek nieprawidłowo działającego układu żylnego, a w szczególności niewydolności zastawek żylnych. Dotykają one układu żylnego kończyn dolnych, żył powierzchownych i głębokich.

Objawy występowania żylaków.

To co najczęściej wzbudza nasz niepokój i często bywa pierwszym zaobserwowanym przez nas objawem, to widoczna forma żylaków, czyli nienaturalnie pogrubione żyły, widoczne i wyczuwalne przez skórę, przypominające poskręcaną linę.

Niestety często objawy, które zauważamy jako pierwsze, w rzeczywistości świadczą o chorobie, która zdążyła się już dosyć dobrze rozwinąć. Wśród niepokojących symptomów należy wymienić pajączki, bóle nóg, uczucie ciężkich, nabrzmiałych i zmęczonych nóg, obrzęk wokół kostek, nocne skurcze, swędzenie, wysypkę, przebarwienia, a nawet rany.

Nieleczone żylaki bardzo szybko się rozwijają, dlatego nie należy bagatelizować charakterystycznych dla tego schorzenia objawów, gdyż ich występowanie, nawet w łagodnej formie jest sygnałem, że nasz układ żył nie pracuje prawidłowo. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u flebologa.

pakiet flebologiczny

Przyczyny powstawania żylaków

Wśród przyczyn powstawania żylaków na pierwszym miejscu wymienia się czynnik genetyczny. Niewydolność żylna to choroba dziedziczna, stąd ryzyko zachorowania wzrasta u osób, których jedno z rodziców cierpiało na tę chorobę.

Czynnikami determinującymi występowanie żylaków są także wiek i płeć. Ryzyko wystąpienia żylaków wzrasta wraz z wiekiem, gdyż na skutek zmiany struktury kolagenu i mięśni gładkich żyły tracą na elastyczności.

Żylaki występują znacznie częściej u kobiet, głównie ze względu na hormony, stąd duży wpływ na stan żył może wywierać antykoncepcja, ciąża, menopauza i inne zmiany hormonalne.

Do powstania żylaków przyczynia się także długotrwały brak ruchu i aktywności fizycznej, gdyż przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej przez długi czas może powodować nadciśnienie w układzie żylnym.

Czy można zapobiec żylakom?

W kwestii profilaktyki żylaków zdania lekarzy są podzielone. Część twierdzi, że posiadając predyspozycje genetyczne nie jesteśmy w stanie uniknąć choroby. W tym wypadku najlepiej skorzystać z porady specjalisty – flebologa.

Z drugiej strony, okazuje się, że możemy zapobiec występowaniu żylaków poprzez odpowiednią profilaktykę oraz styl życia.

Najlepszym środkiem zapobiegawczym i jednocześnie lekiem na żylaki jest ruch. Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj aktywności fizycznej będzie odpowiedni. Nie poleca się ćwiczeń i sportów wytwarzających nadmierne ciśnienie w żyłach i duże skurcze mięśni. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest jazda na rowerze, pływanie, gimnastyka i spacery.

Warto również zadbać o prawidłową masę ciała. Każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla naszych nóg, a tym samym dodatkowa praca dla naszych żył.

Odpowiedni ubiór i obuwie także odgrywają rolę w profilaktyce żylaków. Częste noszenie obcisłych ubrań to utrudnienie dla swobodnego przepływu krwi w żyłach. Należy także unikać obuwia na obcasie wyższym niż 5 cm.

Inne czynniki który należy wziąć pod uwagę to palenie papierosów, które sprzyja chorobie oraz unikanie wysokich temperatur (długotrwałe opalanie, sauna, gorące kąpiele)

Share this post